(Ne)obyčejné zážitky z Madridu

Madrid: Plaza Mayor - Día de la Virgen de la Almudena

Výlet do Madridu doporučuju, klidně i v listopadu, jako jsme byli my. V tomhle článku sdílím drobné zajímavosti, se kterými jsme se tam setkali, i praktické zkušenosti, které se vám budou hodit. Záměrně tu nepopisuju hlavní turistické atrakce, o těch najdete informace v článku Centrum Madridu si nenechte ujít.

Listopad, u nás pošmourno a vlezavo, v Madridu sice nejdřív taky, ale rychle se vyjasnilo a užili jsme si slunečný pobyt s příjemnými teplotami. Bloumali jsme v klidu městem a občas si někde na sluníčku poseděli. Ulice v centru Madridu mě okouzlily – domy jsou krásně čisté, upravené a zajímavé, takže to působí pestře a radostně. Stejně tak jako přátelská a pohodová atmosféra.

Měli jsme v záložním plánu navštívit pár muzeí a galerií, ale ani na to nedošlo. Maximum času jsme trávili venku. Dny jsou v listopadu krátké, takže jsme se je snažili využít pro poznávání města co nejvíc.

Střípky, zajímavosti, drobnosti

Madrid: Plaza Mayor

Zaujaly nás plyšové nafouknuté figury různých animovaných filmových postav v nadživotní velikosti, které nabízely společné focení za dobrovolný poplatek. Uvnitř stáli zpravidla pánové, kteří se snažili vzbudit zájem nejen u dětí a vykouzlit v kolemjdoucích chuť věnovat jim část svých úspor. Figury byly velké a výrazné, působily trochu jako pěst na oko, ale brali jsme to jako součást pouličních atrakcí.

Bohužel jsem si nevyfotila žádnou z Las Meninas, to jsou panenky-dámy v širokých šatech v životní velikosti, inspirované slavným Velázquezovým obrazem. Na jejich dekorování se podíleli různí umělci a každá vypadala úplně jinak. Byly nenápadně rozestavené po městě sice jako dočasná výstava, za to už 6. ročník.  Určitě stojí za pozornost a svým způsobem už k Madridu patří (došlo mi to až pozdě), zajímavosti zde.

V ulicích se už ve velkém připravovala vánoční výzdoba: obří kužely nahrazující vánoční stromy, ozdobné osvětlení v ulicích a další velkolepé dekorace. Ani to, co už bylo hotové, se zatím nerozsvěcelo, s tím se čekalo až na prosinec. Jeřáby a rozestavěné stromy nám občas kazily výhled, ale to se nedalo nic dělat. Někdy bych si přála vidět, jak to pak září, když to začne…

Madrid: obchod pro fotbalové fanoušky

V Madridu frčí fotbal. Průběžně jsme okukovali výlohy obchodú pro fanoušky. Zrovna v den našeho příjezdu se konal fotbalový zápas UEFA mezi Madridem a portugalskou Bragou, takže po městě se celý den poflakovalo velké množství fanoušků hlavně Bragy, ti přijeli rovnou i na výlet. Madridští vyráželi až později k večeru.

Vzrušení ve vzduchu s postupujícím časem rostlo, situaci všude kontrolovali policisté, ale takhle v centru naštěstí všechno probíhalo bez šarvátek a v klidu.

Totéž se nedá říct o demonstracích, které se zrovna konaly blízko centra. Odpoledne byl postřelen jeden politik a následující večery to v některých ulicích dost vřelo. Nás to nijak nezasáhlo, pohybovali jsme se v jiných částech centra a dověděli jsme se to až ze zpráv. Jednalo se o protesty související se zmírněním trestů pro bývalé politiky, kteří usilovali o odtržení Katalánska od Španělska. V těch zprávách to vypadalo docela hustě, holt Španělé jsou jiný temperament. Jsem ráda, že jsme se k ničemu nenachomýtli.

Día de la Virgen de la Almudena

8. listopadu se slaví svátek madridské patronky, Panenky Marie Almudenské. Několik dní předem se konaly na různých místech po městě kulturní akce a toho 8. slavnosti vrcholily. Dokonce bylo volno a nemuselo se do práce. Davy lidí se shromažďovaly kolem katedrály, kde se odevzdávaly květiny a doplňky na výzdobu. Dobrovolnice umísťovaly květiny do speciální konstrukce-stěny, tu jsme ještě měli možnost prohlédnout si v dalších dnech, byl to opravdu zážitek.

Madrid: katedrála 8.11.2023 (Día de la Virgen de la Almudena)

Katedrála taky zpřístupnila další prostory pro návštěvníky, takže ještě večer po skončení běžné otvírací doby se přes celé náměstí táhly dvě velké fronty zájemců o prohlídku. V průběhu dne se konala procesí, ale těm jsme se vyhnuli, dali jsme přednost klidným procházkám po městě. Tahle procesí, ve Španělsku velmi běžná, zatím nevyhledáváme, hlavně kvůli masové účasti místních.

Na náměstí Plaza Mayor se konala ochutnávka obřího koláče. Tradiční madridskou sladkou specialitou je corona de la Almudena, která je kulatá a uprostřed má otvor, třeba jako donut nebo bábovka. Tak tahle obří corona se skládala z mnoha „stavebních“ dílů o velikosti plechu na pečení, které byly uspořádané těsně vedle sebe na stolech do kruhu, resp. čtverce s obvodem několika desítek metrů (viz úvodní fotka k článku).

Opět jsme se chtěli vyhnout největší tlačenici a taky jsme chtěli v době oběda prostě jít na oběd, tak jsme na náměstí dorazili asi 15 minut po plánovaném (našli jsme to na internetu) zahájení ochutnávky. Jenže zřejmě došlo ke změně programu, protože už bylo všechno uklizené, včetně stolů, po ochutnávce ani památka. Tak to nás mrzelo, že jsme přišli takříkajíc s křížkem po funuse. Koláč vypadal moc pěkně. I když podobné programy mívají spíš skluz, navíc ve Španělsku jsme s tím i trochu počítali, tak v tomhle případě jsme se tedy přepočítali.

Koho zajímá víc o jídle, mrkněte na článek o našich gastronomických toulkách Chuťové zážitky z Madridu.

Z letiště do centra

A na závěr ještě praktická rada ohledně městské dopravy:

V automatu u metra se dá koupit kartička na 10 jízd i pro více osob ke sdílení. Při několikadenním pobytu pro 2 osoby se jedna vyplatí. Pozor, musí se tam nabít extra „suplement“ pro cestu z/na letiště pro každou osobu v ceně 3 €.

To jsme nevěděli. Jeden suplement se nám naúčtoval automaticky při nákupu kartičky a přes turniket to pak do metra pustilo jenom mě. Nemohli jsme přijít na to, co je špatně, takže si Kuba nakonec koupil vlastní kartičku. Dál jsme cestovali po městě každý se svou a vzhledem k tomu, že centrum není rozlehlé, nevyužili jsme ji celou. Stane se.

Při cestě zpět na letiště nás to pro změnu nechtělo pustit ven z metra, dokud jsme si v automatu uvnitř placené zóny nenabili ten suplement. Tím se nám všechno vysvětlilo. V metru jsme sice viděli upozornění na nějaký suplement, takže nemůžu říct, že jsme to nemohli vědět. Jenže jak jsme byli rozrušení z cesty a nevěděli, kam koukat dřív, tak jsme si toho prostě nevšimli. Vám už se to nestane… 😊

Do Madridu se určitě vrátíme

Madrid: kachlová výzdoba fasády

Ano, jak tvrdím od začátku, v Madridu nám bylo moc dobře a ráda se tam zase vrátím. Ne kvůli tomu, abych projezdila tu kartičku MHD, ne kvůli tomu, abych si vyfotila panenku La Meninu. Bavilo mě procházet se po ulicích, pozorovat okolní dění, nasávat atmosféru. Mohla bych se taky vydat dál od centra a měla bych zajít do některých muzeí. A klidně zase v listopadu, kdy navíc není turistická sezóna, člověk kolem sebe slyší hlavně španělštinu a lidí je všude pohodlně přiměřeně…


Chcete pravidelný přísun zajímavostí o Španělsku a španělské kuchyni? Zapište se k odběru newsletteru a sledujte mě na Facebooku / Instagramu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru