Tortilla de patata je prostě fenomén

Tortilla de patata

Tortilla de patata(s) není mexická obilná placka, do které se něco zabalí (např. dle názvu brambory), jedná se o druh bramborové omelety. Zatím jsem se nesetkala se známějším a populárnějším španělským pokrmem. Netvrdím, že žádné jiné neexistuje, ale tortilla de patata je fenomén, který mě nepřestává udivovat. Proto o ní píšu, přestože nejde o specialitu pocházející z Andalusie, vztahuje se na Španělsko jako takové.

Pro mě je tahle záležitost ukázkou toho, jak se z obyčejného, laciného jídla dá udělat věda, předmět zkoumání a bádání, hádek a vtipů. O tortille pojednává i celá kniha, která se zabývá její historií a příběhem. Na tortillu najdete na internetu asi stovky receptů v nejrůznějších jazycích, přestože se skládá ze tří/čtyř surovin plus soli. V čem všem se můžou lišit, si povíme po tom, co vás seznámím se základním receptem.

Recept

Suroviny na 2 porce:

  • 300 g brambor (cca 4 střední brambory)
  • 3 vejce
  • 1 menší cibule (její použití je předmětem sporů. Příznivci „cebollistas“ na to mají opačný názor než její odpůrci „anticebollistas“)  
  • olej olivový
  • sůl

Potřebné nádobí:

  • Pánev na smažení brambor (popř. i cibule)
  • Nádoba na scezení usmažených brambor (popř. i cibule)
  • Mísa na vejce, ke kterým se pak přidají usmažené brambory (popř. i s cibulí)
  • Pánev na smažení omelety (buď stejná jako první nebo menší, podle velikosti talíře na otočení omelety)
  • Mělký talíř dostatečně velký, aby pokryl pánev s omeletou a ta se mohla obrátit
  • Další běžné pracovní nástroje jako nůž, prkénko, míchadlo atd.

Postup:

  • Brambory nakrájíme na menší plátky o síle cca 0,5 cm a usmažíme v pánvi ve vrstvě oleje doměkka, dalo by se říct, že je v tom oleji uvaříme. Občas promícháme. Trvá to přibližně 20 – 25 minut.
  • Patříme-li mezi cebollisty, přidáme k bramborám hned na začátku na kousky nakrájenou cibuli. Tak praví recept, jenže já jsem se obávala, že na cibuli to bude moc dlouhé, takže jsem ji přidala až cca 10 minut po bramborách. Dopadlo to dobře a moje obavy byly asi zbytečné.
  • Mezitím vejce rozklepneme do mísy a jen mírně prošleháme.
  • Usmažené brambory (s cibulí) scedíme z oleje a přidáme do směsi vajec. Osolíme a promícháme.
  • Na pánev s trochou rozehřátého oleje vlijeme směs a necháme pomalu smažit.
  • Po 2 – 3 minutách, když máme dojem, že je směs zespoda opečená, pomocí zmíněného mělkého talíře omeletu obrátíme na talíř a vrátíme na pánev tak, aby se omeleta mohla smažit z druhé strany.
  • Pokud děláme omeletu vyšší a chceme si být jistí, že bude uvnitř dostatečně opečená, můžeme otočit několikrát. Nicméně pozor, měla by zůstat měkká a vláčná.
  • Vyndáme z pánve, nakrájíme na trojúhelníčky jako dort a podáváme jako předkrm nebo tapas. Nebo rozpůlíme a máme menší oběd pro dva. V Granadě jsem na ni narazila i jako na náplň do bagety.

Pozor. Jestli jste si mysleli, že na přípravě tohoto jídla není (kromě té cibule) co řešit, spletli jste se! Někdo vám bude radit jen určitý druh brambor a určitý druh vajec. Kousky, na které se brambory krájí, mohou mít různou velikost a tvar, něco je vhodnější, něco méně. Smažit brambory v pánvi bez pokličky nebo zaklopené? Solit už při smažení nebo až s vejci? Jak moc vejce rozšlehat před tím, než se do nich přidají usmažené brambory? A nebo ta cibule – na jaký tvar a velikost krájet? Smažit zvlášť nebo s bramborami? Pokud s bramborami, kdy ji k nim přidat? Na toto všechno se názory liší a kuchaři vám vysvětlí, proč zrovna podle nich je to správně.

Jediné, o čem nikdo v mém hledáčku nepolemizoval, bylo smažení na olivovém oleji, dokonce panenském. Nevím, co by na to řekli naši nutriční odborníci, slyšela jsem tolikrát, že olivový olej se přepaluje při nižších teplotách a na smažení není vhodný. Zároveň ve Španělsku (velmoc olivového oleje) se olivový olej používá na všechno. Taky se pak prodává často ve dvoulitrových a větších nádobách a zdaleka nestojí tolik jako u nás. Holt jiný kraj, jiný mrav…

Já jsem párkrát tortillu ochutnala a kvůli tomuhle článku jsem ji i vyzkoušela připravit. Když ty zkušenosti shrnu, mám z nich smíšené dojmy. Doporučuju konzumaci v menším množství jako tapas než celé kolo k večeři, z toho mi bylo dost těžko. A s cibulkou mi chutnala mnohem víc, i když možná o to hůř byla stravitelná. Osobně bych do ní nejradši přidala papriku a cuketu, pepř a bylinky. Někdo jiný třeba sýr a šunku. Brambory bych předem radši uvařila, než smažila. Bylo by to lehčí pro zažívání, ale asi zase ne tak „cremoso“, čili krémové, tohoto efektu se zřejmě dosáhne právě tím smažením. A navíc by se pak jednalo o jiné jídlo. Takže když tortilla de patata, tak prostě podle receptu.

V jednom cvičení španělštiny pán vyprávěl kolegovi, jak se v autobusu poprali dva cestující kvůli tomu, že jeden do tortilly dává klobásu. Ten druhý takovou zhůvěřilost neustál a dal mu pěstí. I toho kolegu tak popudilo barbarství, že někdo může dávat do tortilly něco jiného než vejce a brambory, že se taky rozlítil na maximum. Měla to být humorná historka a vlastně mě docela pobavila, akorát by mě zajímalo, jak moc byla reálná. Nevím, jestli to doopravdy prožívají tak, jak se o tom dělají vtipy, resp. jestli to fakt prožívají tolik, že se o tom až dělají vtipy.

Ať už si tortillu de patata uděláte sami doma, nebo si ji dáte ve Španělsku, přeju vám dobrou chuť! 😊

A jestli máte chuť na další články o jídle, tak tady je třeba pojednání o snídani a tady o našich zkušenostech s místní podobou středomořské diety

Baví vás španělská kuchyně, chcete se o dní dovědět víc a vyzkoušet si další populární španělská jídla? Neváhejte a vyzkoušejte minikuchařku se třemi dalšími recepty a zajímavostmi o nich: Kouzlo Španělska na českém talíři, zde ke stažení zdarma.

Kouzlo Španělska na českém talíři

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru