Barcelona za 3 dny

Barcelona: pohled z Montjuïc

V Barceloně jsem vyzkoušela dva typy pobytu: jeden na 3 dny, kdy jsem „všechno“ stihla, jeden na 4 dny, kdy jsem nestihla zdaleka všechno, co jsem chtěla. I za ty 3 dny se toho dá zvládnout hodně, ale počítejte s tím, že Barcelona nabízí fakt hodně zajímavostí, které pak taky vyžadují víc času. Já plánuju, že tam pojedu znovu a budu tentokrát potřebovat týden. Minimálně! 😀

Když jedete na 3 dny, vychutnávejte si atmosféru, projděte se kolem moře a kochejte se historickým centrem Barri Gòtic. Zajděte si na slavnou třídu La Rambla a obejděte baziliku Sagrada Familia. Vyzkoušejte několik tapas barů, ochutnejte místní speciality se sklenkou cavy a džbánkem sangríe. Takhle jsme to kdysi udělaly s kamarádkou a dodnes na to moc ráda vzpomínám.

Jak toho automaticky stihnout víc? Vyberte si třeba duben nebo první polovinu října, kdy jsou slušně dlouhé dny, počasí je pěkné a lidí není nejvíc (davy a fronty zdržují). Využívejte MHD, abyste ušetřili čas i nohy. O tomto se víc rozepisuju v článku Barcelona se neomrzí (střípky z deníku). Tady vám navrhnu několik okruhů k procházkám, na vás už je, kolik času kde strávíte, kde se zdržíte a co vynecháte…

(Kliknutím na fotky je zvětšíte a zobrazíte popisky)

Tipy na procházky

Plaça de Catalunya – La Rambla – Mercat de la Boqueria – Plaça Reial – Monument a Colom – La Rambla del Mar

Barcelona: Mercat de la Boqueria
Barcelona: Plaça Reial
Barcelona

Z náměstí Plaça Catalunya se asi na zadek neposadíte, ale v ohromných budovách sídlí významné instituce a kdo rád nakupuje, může uspokojit svoje potřeby v centru El Corte Inglés. Náměstí je zásadním uzlem hromadné dopravy, takže sem velmi pravděpodobně zavítáte tak jako tak.

Slavná třída La Rambla okouzluje mnoha stánky s květinami, občerstvením i suvenýry. Z nějakých (pro mě ne až tak pochopitelných) důvodů se dostala na vrchol turistických atrakcí, takže si ji už principu nenechte ujít. Procházka je tu pohodlná a v okolí se nachází spousta opravdu zajímavých míst. Do restaurací, které vás tu budou lákat na místní speciality za skvělé ceny, se chodit nedoporučuje. My jsme varování uposlechli, takže nemůžu posoudit jejich kvalitu…

Při procházce třídou La Rambla si můžete odskočit do – rovněž turistického – trhu Mercat de la Boqueria. Vypadá velmi atraktivně a nebudete jediní, kdo bude chtít vyfotit všechny naaranžované poklady. Davům se tu zřejmě nevyhnete. Naopak klidnějším místem se jeví krásné malebné náměstí Plaça Reial. Je postavené v charakteristickém španělském stylu – obdélník obehnaný stavbami s podloubími, vše ve stejném duchu. Vchody/východy jsou jen na několika místech. Uvnitř náměstí rostou palmy a stříkají fontány.

Když skončí La Rambla, tak až skoro u moře se tyčí monumentální óbrsloup na počest Kryštofa Kolumba. Když budete pokračovat směrem k moři, natrefíte na promenádru-molo La Rambla del Mar. Přes lávku pro pěší se dostanete k nákupnímu centru s restauracemi, pak k mořskému akváriu a dál parčíkem zase zpátky na pevninu.

Lávka je nízko nad vodou a odděluje moře od parkoviště jachet. Takže když nějaké jachty potřebují vyplout z areálu nebo se dostat zpět, můstek se rozpojí a přetočí. Jednou se nám to stalo, rozhlas začal upozorňovat, že nemáme vstupovat na most. Bylo vtipné, kolik lidí to ignorovalo nebo se to ještě snažilo stihnout. My jsme naštěstí nespěchali a mohli celý proces zblízka pozorovat, to nás bavilo 😊

La Rambla (Liceu) – Plaça del Pi s bazilikou Santa Maria del Pi – Catedral de Barcelona – Basílica de Santa Maria del Mar – Parc de la Ciutadella – Vítězný oblouk Arc de Triomf

Barcelona: Catedral de Barcelona
Barcelona: Basílica de Santa Maria del Pi
Barcelona: Parc de la Ciutadella

Při toulkách historickým centrem Barri Gòtic natrefíte na spoustu kostelů, zvonic, náměstí, uliček a tajemných zákoutí. Stojí za to si je vychutnat v klidu a nasávat génia loci. Kostely jsou krásné i uvnitř, každý má jinou atmosféru. Hra světla a stínu v úzkých uličkách připravují pěknou podívanou. Stačí chvíli netlachat a jen soustředěně sledovat. Někdy je potřeba i zvednout zrak do výšky.

Osobně doporučuju nehonit tu čas a jen tak se nechat unášet, kam vás nohy ponesou. Na kdejakém rohu potkáte muzikanty nejrůznějších žánrů i instrumentů, od folkové kytary po klasickou hru na harfu. Na některých náměstích se konají trhy s lokálními produkty a obrazy místních umělců.

Parc de la Ciutadella nabízí procházku i posezení, dokonce i zoologickou zahradu. V sobotu ráno tu můžete natrefit na organizované skupiny cvičenců a neorganizovaně rozeseté stany bezdomovců hlavně afrického původu. Jezírka a záhonky, socha mamuta i monumentální fontána stojí za obhlédnutí. Na park navazuje široká pěší zóna vedoucí k Vítěznému oblouku.

Plaça d‘Espanya – Kouzelná fontána Font Màgica – Museu Nacional d’Art de Catalunya – kopec a hrad Montjuïc – lanovka Telefèric – Parc de la Barceloneta – pláže

Barcelona: pohled z Plaça d‘Espanya
Barcelona: pohled z Montjuïc
Barcelona

Pohled na náměstí Plaça d‘Espanya a okolí je nejlepší z výšky. Na střeše nákupního centra Arenas de Barcelona si vychutnejte prohlídku, střecha se dá obejít celá dokola a stojí to rozhodně za to. Nahoru se dostanete buď vnitřkem nákupního centra nebo za poplatek 1,50 € (nahoru i dolů dohromady) výtahem před budovou.

Z náměstí můžete buď rovnou nasednout na autobus č. 150 a nechat se vyvézt až na kopec Montjuïc, nebo ještě popojděte kolem veletržních a kongresových paláců, Kouzelné fontány (v únoru kvůli suchu byly všechny fontány v Barceloně mimo provoz) až k nádhernému Národnímu muzeu katalánského umění.

Jinak z autobusu je moc pěkná vyhlídka a cesta na konečnou na kopci se vyplatí. Tam se pak můžete kochat pohledem do kraje – na jedné straně přístav a moře, na druhé město a další kopce. Na vrchu Montjuïc rozkládá rozlehlý stejnojmenný hrad, kam můžete zajít na prohlídku. Záleží, kolik máte času, my jsme to například nestihli.

Když se dostatečně pokocháte výhledem do všech stran, sejděte na stanici lanovky Telefèric (při našem únorovém pobytu byla bohužel z důvodu údržby mimo provoz) a nechte se přenést nad městem až k pláži Barceloneta. Tam se můžete procházet podél moře k dalším plážím až do alelujá, mezitím se občerstvit v baru a sledovat okolní cvrkot. O víkendu tu asi budou proudit davy chodců, běžců a inline bruslařů. Mají tu ideální podmínky a je to tady velká pohoda!

Passeig de Gràcia – Casa Milà + Batlló – Sagrada Familia – Park Güell

Barcelona: Casa Batlló
Barcelona: Sagrada Familia
Barcelona: Sagrada Familia

Passeig de Gràcia je velká rušná třída, kde jsem se nemohla vynadívat na všechny ty domy. Každý je jedinečný. Na horním konci blízko zastávek MHD Passeig de Gràcia stojí dva domy architekta Gaudího – Casa Batlló a kousek dál Casa Milá, a i zvenku se nabízí moc zajímavá podívaná. Natož uvnitř, ale 3 dny jsou 3 dny…

Pak můžete přejít nebo přejet k bazilice Sagrada Familia. Poctivě prozkoumat všechny fasády, věžičky, věže, ozdoby a ornamenty, zblízka i z přilehlého parčíku není záležitost na 15 minut, je to totiž dílo neuvěřitelné a neskutečné. Já na to vždycky fascinovaně zírám a nechápavě kroutím hlavou. I na ty části, které mi připadají jako splácanina, i na ty, ze kterých se mi tají dech. Je to prostě unikát. Obdivovat se dá velmi dobře i zvenku. Dovnitř se na návštěvu i s věží doporučuje vyhradit si 2 hodiny, no, my jsme tam zase strávili 4, než jsme si všechno pořádně prohlédli a měli toho dost. Mimochodem, vstupenky se kupují jenom online a radši předem. Všechny informace se dozvíte na oficiálních stránkách baziliky v tomto odkaze.

Další významnou památkou na unikátní styl architekta Gaudího je Park Güell. Ten je docela z ruky, takže doporučuju přiblížit se pomocí MHD. Koncert barev a tvarů vás okouzlí, akorát že se o to kouzlo budete pravděpodobně dělit s dalšími tisíci návštěvníků. Hlavně na místech, kde se dělají ty nejlepší fotky, se obrňte trpělivostí. Pro nás je to záležitost tak na půl dne. Návštěvu doporučuju promyslet předem, informace o místě i vstupenkách najdete v tomto odkaze, více o vchodech a MHD tady.

Památek, které po sobě Gaudí v Barceloně zanechal, je samozřejmě víc. Jejich pečlivé prozkoumání by mohlo vydat na samostatný pobyt. I takhle nicméně získáte velmi dobrou představu a je to rozhodně zážitek, na který budete dlouho vzpomínat.

Nugát, lanýž nebo pralinka?

V Barceloně je toho ale ještě víc! Možná vás bude víc lákat olympijská Vila Olímpica či stadión, muzea, galerie, nákupy, místní tržnice, supermoderní mrakodrapy. Některé atrakce vám naopak možná budou stačit z dálky, například Torre Glòries, „plachta“ La Vela de Barcelona, kopec s kostelem a zábavním parkem Tibidabo.

Barcelona je jako ta pověstná bonboniéra. Ohromná bonboniéra, ze které si berete, na co máte chuť a kapacitu. Možná si po 3 dnech budete spokojeně mnout ruce, jak jste to všechno zvládli. Jenže pak taky možná zjistíte, že to ve skutečnosti bylo jen vrchní patro, pod kterým se skrývá další vrstva delikátních pochoutek. Jo, to už je holt život 😀

Jestli jste už v Barceloně byli, co vás tam nejvíc zaujalo? Napište prosím do komentáře, co byste doporučili ostatním. Díky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru