Menú del día – jak funguje a proč si ho už nedáme

Menú del día

I když jsem věděla, že menú del día bude nějaký ekvivalent našeho poledního menu, stejně jsem si s ním na začátku nevěděla rady. A to jsem ve Španělsku nebyla úplný nováček. Doufám, že vám přijdou vhod moje zkušenosti, aby vaše cesta k tomuhle autentickému obědu byla rychlejší než ta moje.

Jak to funguje

Menú del día je trochu výhodná a trochu omezená nabídka. Menu se skládá z prvního chodu „primero“, druhého chodu „segundo“ a pak je zpravidla ještě možnost si vybrat buď dezert nebo kávu. K tomu bývá jeden nápoj v ceně. Výhodné je to proto, že tohle všechno dostanete za cenu výrazně nižší, než kdybyste si dávali všechno zvlášť. Omezení naopak spočívá v tom, že máte jen několik možností na výběr a jen v určitou denní dobu (čas oběda) a někde jen v pracovní dny.

Napoprvé mě zmátlo, že jsem na tabuli viděla velmi halabala napsaných několik jídel u čísla 1 a několik u čísla 2. Nedošlo mi nejdřív, že jednička je seznam prvních chodů a dvojka seznam druhých chodů. Nějak jsem si říkala, že jednička možná znamená jedno celé menu a dvojka druhé celé menu. Jenže to by zase na jedno menu bylo moc jídel. Byla jsem z toho jelen.

Jak to tedy funguje? Vyberete si jedno jídlo z jedniček (první chod) a jedno jídlo z dvojek (druhý chod) a při objednávání číšníkovi rovnou sdělíte obě volby najednou, plus jaký nápoj si dáte. Někde to mají napsané na tabuli, někde se zeptáte. A i když to budou mít napsané na tabuli, tak se klidně zeptejte, můžete si to upřesnit nebo ujasnit. Ve Španělsku (minimálně tam, kde jsme byli) je normální, že se hosté ptají a číšník vysvětluje to samé pořád dokola. Někdy proto, že na psané informace není spolehnutí, někdy proto, že zcela chybí. A taky možná proto, že Španělé rádi konverzují.

Když dojíte druhý chod, dostanete na výběr onen dezert či kávu. Můžete si taky kdykoli během oběda přiobjednat cokoli navíc, k jídlu i k pití, to si doplatíte za standardní cenu. Cena menu závisí na lokalitě, podniku, nabídce a pohybuje se nejčastěji v rozmezí 12–18 €. Některé restaurace nabízejí menu i o víkendu, v takovém případě za vyšší cenu než ve všední den. Někde jsem četla, že nejlevnější menú del día ve Španělsku jsou prý k mání právě v Andalusii, ale ověřené to nemám 😊

Z čeho vybíráte

Každý podnik si výběr jídel upravuje podle sebe. Kdybych to měla zobecnit (a tudíž zjednodušit), jako první chod často najdete různé saláty, rizota a těstoviny, jako druhý chod maso a ryby s přílohou. Jako dezert třeba pudink, nějaký koláč se šlehačkou nebo kus ovoce. K pití volíte mezi vodou, skleničkou piva či stolního vína. Někdy k tomu všemu ještě dostanete pečivo a olej. Na uvedené rozdělení mezi primo a segundo se nicméně nespoléhejte, často je salát nebo těstoviny i jako segundo, ryby či mořské plody se také objevují v obou chodech.

Menú del día

V nabídce samozřejmě figurují místní speciality jako třeba salmorejo (studený zeleninový krém podobný gazpachu), morcilla (něco jako naše jelito) a další pokrmy, které vás mohou překvapit. Takže pokud se neradi pouštíte do experimentů, pozor na to a snažte se zjistit, co názvy jídel znamenají česky.

Jestli rozumíte španělsky, mrkněte na tohle video. Celý YouTube kanál je o Španělsku a právě v tomhle díle s autorem navštívíte několik madridských restaurací a uvidíte, jak jejich menú del día vypadalo a kolik stálo. Vše do detailů a názorně ukázáno. Pan Tony mluví poměrně rychle, ale je to dostatečně ilustrativní i jen z toho, co uvidíte.

Zdaleka ne všechny restaurace nabízejí menú del día. Já ho vždycky zvědavě a trochu dychtivě vyhlížím, jenže si ho s největší pravděpodobností už asi nedám. Nebo ne hned tak. Je to na mě moc jídla. Moc moc. Jednou jsme si dali jen primero – cuketové rizoto a jako lehký oběd nám to stačilo. Jednou jsme si dali celé menu, a i když nám to chutnalo, nemohli jsme to množství vůbec rozchodit a ani na večeři jsme ještě neměli žádnou chuť k jídlu.

Měli jsme tehdy toto složení (viz fotky níže – zobrazí se celé po kliknutí): já – salmorejo (to je ten studený zeleninový krém) + vepřový plátek se sýrovou omáčkou a smaženými bramborami + sklenička vína + káva. Kuba – tuňáková empanada (taštička nebo spíš „taška“ z těsta s náplní) se salátem + kostky vepřového s pečenými bramborami + sklenička piva + brownie se šlehačkou. V polovině druhého chodu už jsem praskala ve švech, takže dezert nepřicházel v úvahu. Naopak jsem doufala, že káva mi trochu pomůže s trávením. Nevím, jestli to Španělé zvládnou sníst všechno, obávám se že ne a že se toho dost vyhodí.

Už jsme se setkali, byť jen zřídka, i s možností „polovičního“ menu, které neobsahuje druhý chod. Zůstane vám první chod, nápoj a zákusek nebo káva. Cena je o něco nižší. V našem případě to rozhodně stojí za zvážení.

Takže shrnuju zážitek z našeho menú del día: bylo to cenově výhodně, chuťově vynikající, jenže by nám bývalo stačilo jedno menu dohromady napůl. Od té doby všechno jenom zpovzdálí pozoruju a čekám, jestli já a menú del día dostaneme nějakou další společnou šanci… 😊

O našich zkušenostech se snídaněmi a tzv. středomořskou dietou se dočtete v článcích Snídaně v Andalusii – jednoduchá i skvělá zároveň a Středomořská dieta: zázrak nebo mýtus?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru