Calima – ten saharský písek vám vleze všude

Calima

Možná jste slyšeli o jevu, kdy se z africké Sahary dostane s horkým vzduchem velejemný písek na Kanárské ostrovy. Jenže se stává, že písek se nese nahoru do Španělska (nebo i dál do Evropy), kde může natropit značné škody.

Třeba na jaře 2022 jemný oranžový písek nejen v Andalusii způsobil mnoho problémů – kromě zdravotních například s výrobou solární energie. Venku se nedalo dýchat a když pršelo, tak padalo regulérní bahno. Fotky mají nechtěný žlutooranžový „filtr“, můžete se dívat přímo do slunce, protože vykukuje jakoby ze smogu. Zbytky „rzi“ po sobě na dlouho zanechávají stopy, což hlavně u bílých zdí a ploch působí zanedbaným a zašlým dojmem (velká škoda!). Horký vzduch se vrací poměrně často a nese s sebou různé množství písku, podle toho to pak (různě) vypadá.

My jsme zatím měli štěstí, že to nejhorší nás míjelo. Když jsme přijeli na konci dubna, už jsme si všímali jen té rzi v loužích a skvrn na domech. A naopak když jsme odjížděli v druhé polovině května, zaznamenali jsme varování před přicházející vlnou veder a až poslední den jsme nechápavě hleděli na moře mléčně našedivělé barvy plynule přecházející do stejně mléčného, ač bezoblačného nebe. Viděli jsme zřetelně jen několik desítek metrů vody od břehu a pak všechno splývalo v podivnou jednolitou „nehmotnou hmotu“. Loď v dálce působila dojmem, jako kdyby se vznášela v nějakém neohraničeném nekonečném prostoru. Pro Středoevropana nezvyklý pohled, takže nás neznalce to hned nenapadlo, ani s tou rzí na začátku, ani s tím smogem na konci.

Přicházeli jsme na to postupně a leccos se nám vysvětlilo až dodatečně. Naše zkušenosti jsou zatím omezené, takže od té doby, kdykoli vidíme něco nezvyklého – např. nahnědlé obláčky na modrém nebi, smog nebo nažloutlý opar, hned nás napadá, jestli to není nějaká forma Calimy 😊. Z toho, co jsem právě napsala, vyplývá, že jsme my sami nemohli udělat takovou výživnou fotku, jako je úvodní obrázek k tomuto článku – využila jsem databázi Pixabay.com.

Pro lepší představu několik odkazů, pro mě to je naprosto neuvěřitelné: video z Fuengiroly (provincie Málaga), Javier mj. zdůrazňuje, že barva je skutečná (!). A zprávy z RTVE o zdravotních dopadech, záběry z různých částí Španělska. Ve druhé polovině je znázorněno, jak k tomuto jevu dochází. Anebo stačí si do google images zadat Calima a hned je všechno jasné…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru