Vitoria-Gasteiz: hlavní město, které nikdo nezná

Vitoria-Gasteiz: PLaza de la Virgen Blanca

Vitoria-Gasteiz je hlavní město Baskicka na severu Španělska. Původně jsem si myslela, že jím je Bilbao, jakožto největší a disponující mezinárodním letištěm. Pokud ale hledáme hlavní město tam, kde sídlí vládní orgány Baskicka, dobereme se k městu, o kterém jsem ještě nedávno nikdy neslyšela.

Vitoria-Gasteiz

Vitoria-Gasteiz je krásné historické a útulné město v centru Baskicka. Zná ho jen „málokdo“ a davy turistů se sem nehrnou (na rozdíl od přímořského San Sebastianu). Jejich škoda, rozhodně totiž stojí za návštěvu. Úzké uličky s tajemnou atmosférou, staré kamenné domy a kostely, dokonce dvě katedrály a nádherné výhledy do okolních kopců, komu by se tu nelíbilo?

Zrak nám přecházel ze spousty zeleně. Vůbec se nedivím, že v roce 2012 získalo město oceněni Evropské zelené město. Tenhle titul uděluje Evropská komise městům, která se vyznačují vynikajícími výsledky v oblasti ochrany životního prostředí.

O názvu města jsem si přečetla dost komplikované pojednání, kde se to nejasnostmi jen hemží. Nicméně platí, že Vitoria se to řekne po španělsku, Gasteiz po baskicku. V Basicku má víc měst dva různé názvy (baskický a španělský), v případě Vitoria-Gasteiz se standardně uvádějí oba najednou takto s pomlčkou, což cestovatelům zjednodušuje situaci.

Město má zhruba čtvrt milionu obyvatel a leží v místě, kde už v římských dobách existoval důležitý strategický bod z pohledu vojenského, obchodního i kulturního. Nálezy dokladující osídlení pocházejí z doby bronzové, nicméně první písemné zmínky o vesnicích na tomhle místě se nacházejí až v listině z počátku 11. století.

Historie města je celkem spletitá, plná bitev a násilí, a to až do 2. poloviny 20. století. V té době se prudce zvýšil počet obyvatel do té doby spíše menšího města. Na jaře roku 1976, tedy hned po pádu frankistického režimu, policie střílela do davu 4.000 dělníků, kteří demonstrovali za lepší pracovní podmínky. Byl to jeden z největších masakrů období přechodu od totalitního k demokratickému systému a prý se to nevyšetřovalo.

Radši upřeme zrak na místní architekturu a její historii, to je hezčí pohled. Vitoria-Gasteiz  se pyšní četnými příklady renesanční palácové architektury. Mnoho z těchto budov se přeměnilo na muzea nebo kulturní centra. Zároveň tu najdeme středověké věžové domy, hradby, gotické kostely, neoklasicistní budovy i elegantní sídla z počátku 20. století.

Turistická procházka

Staré město

Staré město se rozkládá na kopci Gasteiz kolem katedrály Panny Marie, resp. Catedral de Santa María. Město mělo v průběhu své historie tři hradby, přičemž nejstarší části pocházejí z 11. století a kousky se dají vidět/navštívit i dnes.

Z pohledu od náměstíčka Panny Marie, odkud se člověk marně snaží udělat nějaký slušný celkový záběr, působí katedrála dost zašlým dojmem. Zub času hlodá neúprosně a vypadá to až smutně, zvlášť když je pošmourno. Z druhé strany už je to o něco lepší a taky mnohem zajímavější. Katedrála nabízí prohlídkový program s názvem „Otevřeno z důvodu prací“, což má být parafráze na častější případ, kdy je kvůli pracím naopak zavřeno. Přibližuje historii katedrály pohledem na restaurační práce od prvního románského kostela Santa María až do současnosti.

Okolní ulice pocházejí z 12. století a zachovaly si své středověké uspořádání do tvaru mandle. V blízkosti katedrály jsme se kochali pohledem na další kamenné domy a paláce, a taky významné kostely: sv. Vincenta mučedníka, sv. Michaela archanděla a sv. Petra apoštola. Byla to nádhera. Navíc se nám při procházce postupně otvíraly výhledy na další části města rozkládající se pod kopcem.

Náměstí

K hlavním náměstím rozhodně patří Plaza de la Virgen Blanca a Espainia Plaza. Virgen Blanca se svažuje, čímž nabízí efektní pohled shora i zdola. Kromě krásných domů, které ho lemují, mu nahoře malebně dominuje už zmíněný kostel sv. Michala archanděla, dole naopak zelený nápis Vitoria-Gasteiz z rostlin. Uprostřed se tyčí nepřehlédnutelný monument Gasteizko Batailaren monumentua věnovaný lidem trpícím válkami, o které nestáli. Večer se tyrkysově rozsvítí.

Hned vedle náměstí Virgen Blanca leží další, s názvem Španělské (Plaza de España / Espainia Plaza). Má specifický vzhled, kterému s Kubou nezávazně říkáme „španělský“. V mnoha španělských městech se totiž vyskytuje: obdélníkového tvaru, uzavřené nepřetržitou řadou domů ve stejném stylu jen s několika vstupy skrz pasáže, kolem dokola podloubí.

Má to svoje kouzlo. Na těchhle náměstích to zpravidla hodně žije: v budovách sídlí různé instituce, v podloubích zase hospůdky, bary, obchůdky. Prostě šrumec. V případě Vitorie-Gasteiz je tu dost mrtvo. Náměstí jsme navštívili v různých denních dobách a nikdy nás to nezlákalo zdržet se déle. Možná se tu jindy něco děje a jenom při našem pobytu ne. Kdo ví, nevadí. Jen to bylo zvláštní a nečekané.

Jižní část centra

Směrem k jihu na tahle náměstí navazují pěší zóny, obchody, bary a už to tady má jinou atmosféru. Modernější, komerčnější, vzdušnější. Středověk zůstal „daleko“ na severu na kopci. Skoro kilometr. Určitě je potřeba zajít do parku Florida, jen tak se projít bujnou zelení kvetoucí ve všech barvách.

Na kraji parku stojí velkolepá katedrála Neposkvrněného početí Catedral de María Inmaculada (Vitoria) nazývaná také „Nová“. Jednak proto, aby se odlišila od té výše zmíněné gotické, jednak kvůli svému věku jen něco málo přes 100 let. Vznikla kvůli tomu, že stará katedrála nestačila svou kapacitou. Jenže na dokončení té nové zase nestačily finance, takže pár prvků chybí. Zvenku jsme to nepoznali.

A místo abychom ji šli obdivovat dovnitř, včetně návštěvy Diecézního muzea sakrálního umění Álavy (název okresu), tak jsme si radši venku fotili fontány vpředu a jezírko s umělým krokodýlem vzadu. Barbaři. Ale aspoň jsme ji obešli celou, dokonce v různých denních dobách.

Muzea

Ano, je celkem normální, že ve městech se vyskytují muzea nejrůznějšího zaměření. Ani Vitoria-Gasteiz se nevymyká standardu. Nebudu tu vyjmenovávat všechny místní možnosti, vybrala jsem tři: Centrum na památku obětí terorismu (dále jen Muzeum terorismu), Muzeum hracích karet a renesanční palác Casa del Cordón. Casa del Cordón nabízí expozici a 3D projekci z historie a karty není třeba vysvětlovat.

Nevím, jak jste na tom se znalostmi moderní historie, ale možná jste někdy slyšeli o baskickém národně osvobozeneckém boji. Na tom bych neviděla nic špatného, kdyby se to nezvrtlo v terorismus. Ničení a atentáty v různých částech Španělska, vydírání a vraždění i samotných Basků se nedá nazývat vlastenectvím, byť se tím teroristická organizace ETA oháněla. Takže Muzeum terorismu je v hlavním městě Baskicka na svém místě a má co říct.

My jsme se bohužel do muzeí nedostali, buď jsme chtěli využít hezké počasí venku, nebo bylo zrovna zavřeno nebo jsme se prostě kochali jinde. Muzeum terorismu by mě zajímalo, ale nevím, jestli bych na to měla žaludek…

Jet či nejet

Určitě jet. Vitoria-Gasteiz je fakt moc pěkné město. Sice na oběhnutí hlavních atrakcí stačí jeden den, ale já bych doporučila zůstat na noc. Aspoň jednu, ať si užijete večerní osvětlené památky a stihnete i nějaké to muzeum. Deštník s sebou 😊

Ve městě se pravidelně koná několik festivalů. Program na letošní rok obsahuje rock, jazz, kouzla, televizi, pouliční umění, jídlo a víno, středověké slavnosti a další.

Další informace o městě, jak jsme ho zažili my, takže spíš praktického a osobního rázu, v článku v tomhle odkaze. A taky se přijďte podívat na minutové video z fotek Vitoria-Gasteiz sem.

Vitoria-Gasteiz

Pomocný zdroj: Wikipedia, Vitoria-Gasteiz.org

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru