Andalusie – základní informace

Andalusie (španělsky Andalucía) je nejlidnatější autonomní společenství a historické území na jihu Španělska při pobřeží Středozemního moře a Atlantského oceánu. Název zřejmě pochází z arabského „Al Andalus“ podle Vandalů, kteří oblast osídlili na přelomu 4. a 5. století, a označoval část Pyrenejského poloostrova pod maurskou nadvládou. Hlavním městem regionu je Sevilla. Podle nalezišť v této oblasti se jeden moc zajímavý polymorfní minerál nazývá andalusit.

Společenství má dokonce svou vlastní, mimochodem dost dlouhou a složitou, hymnu La Bandera Blanca y Verde (Bílá a zelená vlajka = vlajka Andalusie). Zelená reprezentuje bohatou flóru a má symbolizovat naději, a bílá, jakožto barva tradičních městeček, zase mír. Vlajky těchto barev jsou vyvěšené zřejmě na všech institucích, ale na balkonech a střechách obytných domů jsme zaznamenali jen žluto-červenou vlajku španělskou.

Historie regionu sahá do starověku, daleko před náš letopočet. Po vývojových předchůdcích člověka (ve smyslu Homo Sapiens), kteří se sem zřejmě dostali z Afriky přes Gibraltar, se tu vystřídali mj. Féničané, Římská, Vizigótská a Byzantská říše, maurské emiráty a chalifáty (ovládaly území celkem přes 700 let!). Po nich katolické království s největším územím na světě (kolonie na území amerického kontinentu) a nechvalně známou inkvizicí, generál Francisco Franco se svým totalitním režimem. Proteklo tu neuvěřitelné množství krve a slz. Zároveň tu kvetlo umění, věda, architektura, literatura, filozofie a krása všeho druhu.

Córdoba Mezquita-Catedral
Córdoba: Mezquita-Catedral

Andalusie má o něco větší rozlohu než Česká republika, ale méně obyvatel. Najdete tu nekonečná pobřeží a stejně nekonečné olivové háje, vysoké hory, skály, pouště, krásné přírodní parky, unikátní kulturní památky a jedny z nejstarších známek osídlení Evropy. Intenzivní i udržitelné zemědělství, sucho a nejvyšší teploty v Evropě, eroze, solární panely a větrné mlýny, chov býků a výcvik koní, flamenco, výborné jídlo, pohodové tempo, turismus, masové osídlování cizinci hlavně vyššího věku. To všechno a mnoho dalšího je Andalusie, s významnými úspěchy i problémy a neodolatelným kouzlem.

Carboneras
Carboneras


Zajímají vás naše poznatky a zkušenosti z cest? Články o místech a na další související témata najdete v hlavním menu. Nebo rovnou klikněte na tlačítko:

Přejít nahoru